Novinky

10 Prikázaní UI dizajnu

18. august 2015 Web design

V tomto článku by som Vám chcel priblížiť základné pravidlá UI(User interface) dizajnu, teda ako ich ja volám sú to “prikázania”, ktoré by mal každý dobrý web obsahovať. Stručne Vám popíšem v bodoch ako by to malo vyzerať.

 

1

Príbeh alebo “story” je základ dobrého webu. Ľudia často reagujú na “story”, ktorá ich nadchne a tak sa dokážu úspešne stotožniť s tým čo daný web komunikuje. Pozrite sa na Váš web a porozmýšľajte ako by ste vedeli ponúknuť pútavú “story”. Chce to chvíľku času a trošku kreatívneho myslenia, tak neváhajte a pustite sa do toho!

2

Orientácia v rôznych častiach stránky je dôležitá súčasť vášho UI, nezabudnite zjednodušiť pohyb po stránke a snažiť sa minimalizovať kliknutia, ktoré musí návštevník prekonať ak sa potrebuje niekam dostať. Používajte ikony, určite priame cesty a nezabudnite , že v jednoduchosti je krása.

3

Responzivita? Samozrejme, že áno! Vytvorte responzívny obsah pre mobilné zariadenia, využívajte google štandardy, vytvorte paralax. Používajte stĺpce a prispôsobte svoje navigačné menu aj na mobilné zariadenia.

 4

 

Pridajte názvy linkom, pridajte alt-text pre obrázky, vyhýbajte sa obrázkom, ktoré sa správajú ako linky. Izolujte jednotlivé časti obsahu a spravte ich prístupnými a ľahko rozlíšiteľnými.

 5

 

Používajte “button”, majte vytvorené zaškrtávacie políčka, využívajte rozklikavacie a interaktívne prvky. Vytvorte si vlastné ikony, používajte “slider” pre zobrazenie obrázkov a pre zlepšenie interaktivity v rámci vášho webu.

6

Navrhnite si svoju vlastnú farebnú paletu na web, vyberte správny kontrast, použite napríklad troj-kombináciu farieb.

 

7

Používajte správne zvolené typy písiem, vytvorte hierarchiu v rámci vašich fontov. Zvýrazňujte texty, ktoré sú podľa Vás dôležité.

8

Preferujte vektorovú grafiku, znižujte dátové nároky vašich obrázkov, vyberte najvhodnejšie formáty. Používajte ALT-tagy pre Vaše obrázky. Popremýšľajte nad rozlíšením obrázkov a prispôsobte ho potrebám obrazoviek.

9

Minimalizujte obsah, nezabudnite, že menej je niekedy viac. Využite veľké fonty, vytvárajte priestor na vašej stránke, obmedzte a zrýchlite načítavanie Vášho webu.

 

10

Snažte sa pochopiť koncového užívateľa, vytvorte chybové hlásenia, navrhnite riešenia chýb, umožnite podať feedback zákazníkom.

Na teraz by aj stačilo, čo poviete? Nabudúce si niečo povieme o …… ale o tom až potom. :)

 Späť na novinky


O autorovi

Róbert

Róbert "Saki"

..web dizajnér..


  • Reklamná agentúra Preston Champagne mi pomohla zrealizovať moje podnikateľské vízie a nápady, tak ako sa mi ani nesnívalo. Dokonale vystihli moju predstavu a pripravili mi skvelý štart do podnikania.
    Dianka Samolejová, CEO at Nueva Via Cakes,
  • Team prestonchampagne vyborne odhadli potreby firmy a nasli adekvatni reseni. To vse v opravdu velmi rychlem case. Nejvice si cenim flexibility a smyslu pro detail. Diky za skvelou praci.
    Jitka Frühaufová, CEO at Sleep4U,
  • Preston Champagne je tím šikovných, flexibilných a ústretových ľudí. Spoluprácu s nimi si veľmi pochvaľujeme a ceníme. Ich služby sú profesionálne a na vysokej úrovni. Sme radi, že sme si správne vybrali a veríme, že spoluprácu budeme naďalej prehlbovať.
    Pavol Michalina, CEO at Vianema,